Jak działają akumulatory litowo-jonowe? Od smartwatcha, przez smartfon, po samochód elektryczny – na co zwracać uwagę, jak wydłużyć ich żywotność, czego unikać? Niech twój sprzęt służy jak najdłużej.
Akumulatory litowo-jonowe to dziś najczęściej spotykany typ akumulatorów w sprzęcie mobilnym, przenośnym, elektronice użytkowej, przenośnych głośnikach, laptopach, smartwatchach, w samochodach z napędem elektrycznym, czy nawet w dużych infrastrukturalnych magazynach energii stabilizujących produkcję energii z odnawialnych źródeł. Popularność akumulatorów litowo-jonowych wynika z ich wielu korzystnych parametrów: dużej gęstości energii, braku efektu pamięci, wysokiej trwałości w stosunku do wielu innych typów akumulatorów czy zdolności do znoszenia sporej liczby cykli ładowania. Jednak nie są to idealne nośniki energii, wciąż poszukujemy lepszych rozwiązań. Dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę korzystając z urządzeń zasilanych akumulatorami litowo-jonowymi i jak wydłużyć żywotność takiego sprzętu.
Akumulatory litowo-jonowe – szczypta historii
O ile akumulator jako taki jest wynalazkiem liczącym sobie grubo ponad 100 lat (w rzeczy samej pierwsze ogniwo galwaniczne opracowane przez Alessandro Voltę zostało zaprezentowane w 1800 roku, czyli ponad 200 lat temu!), to interesujący nas tu typ ogniw – litowo-jonowe – to znacznie nowszy wynalazek. Owszem, prace nad akumulatorami litowo-jonowymi prowadzone były od lat 60. XX wieku, a jedna z pierwszych prac naukowych dotyczących tego typu ogniw to przykład ogniw wykorzystujących lit oraz fluorek miedzi (CuF2) zbudowanych przez inżynierów pracujących dla NASA w 1965 roku. Pierwsze próby nie były jednak na tyle obiecujące, by przekuć projekt w produkt. Zresztą w przypadku NASA koszty – zwłaszcza w latach zaciętej rywalizacji z ZSRR — były drugorzędne, a w misjach kosmicznych liczy się przede wszystkim efektywność i skuteczność danego rozwiązania.
Comments